Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapka vody

26. 10. 2011

Kapka vody:

 

Byl jednou jeden žák a ten se zeptal Mistra: „Co mě odděluje od Pravdy?“ A Mistr řekl: „Je mnoho takových.“ A dále pokračoval: „Povím Ti dvanáct malých příběhů, které Ti budou připadat jako velice jednoduché. Musíš je ale projít mnohokrát, a i když si budeš myslet, že jsi je pochopil, nepřestávej je stále procházet. Dělej to tak dlouho, až jimi prostoupíš, až se z malých příběhů stanou velké, a z velkých malé.“

 

První příběh:

Byla jednou jedna kapka v moři, která tvrdila, že moře nikdy neexistovalo. A stejně tak je to i s mnohými lidmi. Stojí ve středu Boha a tvrdí, že Bůh nikdy neexitoval.

 

Druhý příběh:

„Chci svoji svobodu,“ dožadovala se jedna kapka v moři a moře ji ve své milosti vyzdvihlo na svůj povrch. „Chci svoji svobodu, „dožadovala se zase kapka. A slunce bylo plné milosti a vyzdvihlo ji do oblak. „Chci svoji svobodu,“ dožadovala se stále kapka. A oblaka byla dobrotivá – spustila ji zase dolů. A tak byla opět v moři.

 

Třetí příběh:

Intelektuální kapka je intelektuální kapka vody, ne moře.

 

Čtvrtý příběh:

„Všechny tyto kapky v moři za nic nestojí,“ řekla kapka v moři.

 

Pátý příběh:

„Bezpochyby, jednu věc už jsem poznala. Jsem o něco důležitější než moře.“

 

Šestý příběh.

„Asi se nikdy nepotkám s mořem,“ povzdychla si kapka v moři.

 

Sedmý příběh:

„Ale, co je mně po moři,“ řekla kapka v moři.

 

Osmý příběh:

Jedna kapka vody bojovala se svým osudem. I když byla uprostřed moře, nechtěla o moři nic vědět.

 

Devátý příběh:

Jedna kapka v moři svolávala ostatní kapky, aby mohly udělat povstání v moři.

 

Desátý příběh:

„Z titulu mé moci,“ řekla kapka druhé kapce uprostřed moře, „z titulu mé moci jsi od tohoto dne vyloučena z moře.“

 

Jedenáctý příběh:

„Jsi v mé lásce,“ řeklo moře kapce vody. Ale kapka moře neslyšela, protože byla naplněna láskou k jiné kapce.

 

Dvanáctý příběh:

„Kdyby se mi podařilo…“, uvažovala kapka vody, „aby každá kapka v moři byla v mé lásce, stala bych se celým mořem.“ A tak začala zahrnovat jednu kapku za druhou do své lásky. Byla tam však jedna kapka, která jí jednou velmi ublížila. Způsobila jí největší utrpení v životě. A tak ji přes všechnu svou lásku nedokázala odpustit. Jen proto, že nezahrnula jednu jedinou kapku do své lásky, jen jedna jediná chyběla – nestalo se z ní moře.

 

Poslední příběh:

 

Byla jednou jedna kapka vody, která hledala ticho moře, dálku moře a lásku. „Ty jsi já,“ řeklo moře, „a já jsem ty.“ Otevřelo svoji náruč a přijalo kapku. A to, co patřilo moři, patřilo od té chvíle i kapce. Stala se tichem, stala se dálkou moře a její hloubka byla požehnáním pro tento svět.